ZAŁOŻENIA DOTYCZĄCE KURSU:
- Poznanie zagadnień z zakresu Kultury Głuchych oraz potrzeb komunikacyjnych z uwzględnieniem zagadnień prawnych, edukacyjnych, medycznych, Savoir-vivre. Analiza zjawiska jakim jest AUDYZM.
- Poznanie podstaw wiedzy o polskim języku migowym (PJM) i jego zastosowaniu w kontaktach z osobami G/głuchymi.
- Rozwinięcie praktycznych umiejętności w posługiwaniu się polskim alfabetem palcowym oraz liczebnikami głównymi, porządkowymi i inkorporowanymi.
- Opanowanie blisko 500 podstawowych znaków pojęciowych języka migowego oraz sposobu ich używania we właściwym kontekście, zgodnie z zasadami polskiego języka migowego (PJM).
- Umiejętność rozumienia zagadnień związanych z tłumaczeniem z języka polskiego na polski język migowy na przykładzie wybranych piosenek, gier i zabaw przeznaczonych do pracy z dziećmi.
- Podstawy gramatyki polskiego języka migowego (przestrzeń migowa, mimika, klasyfikatory, czasy, liczebniki inkorporowane, czasowniki z podziałem na obiektowe, przestrzenne, procesowe i kierunkowe, budowa zdań).
- Przygotowanie grupy do dalszego kształcenia lub samokształcenia poprzez umiejętność korzystania z podręczników, słowników, aplikacji mobilnej MIGAJ Z NAMI: PJM.
ROZUMIENIE – ODBIERANIE
Uczestnik kursu rozumie wyrażenia i najczęściej używane znaki w PJM, które są związane z codzienną komunikacją dotyczącą jego samego, rodziny, edukacji, czasu, kolorów, części ciała, zwierząt, owoców i warzyw. Uczestnik kursu nabywa również umiejętności w zrozumieniu głównego sensu zawartego w krótkich, prostych komunikatach stworzonych głównie w oparciu o słownictwo zawarte w programie kursu.
MIGANIE – INTERAKCJA
Uczestnik kursu potrafi prowadzić konwersacje w PJM w zwykłej, typowej rozmowie wymagającej prostej i bezpośredniej wymiany informacji na znane mu tematy.
MIGANIE – PRODUKCJA
Uczestnik kursu potrafi posługiwać się ciągiem wyrażeń i zdań w PJM, by w prosty sposób mógł opisać swoją rodzinę, innych ludzi, warunki życia, swoje wykształcenie, oraz wypowiedzieć się na tematy objęte programem nauczania.
SPRAWY ORGANIZACYJNE DOTYCZĄCE UCZESTNIKÓW KURSÓW PJM